שאלות ותשובות הנוגעות לפתיחת עסק

מהו עסק קטן?

עסק קטן מוגדר בישראל: בין עובד אחד ל-100 עובדים (לעומת אירופה וארה"ב בהם עסק קטן הינו עסק שמורכב מעד 500 עובדים). 

 מה הנושאים החיוניים והקריטיים להקמת עסק חדש:

1.לבדוק עד כמה המוצר/שירות של העסק עונה על צרכי השוק

2. לבדוק עד כמה העסק שלי מסוגל לתת מענה לצורכי השוק (לפעמים אנשים מקימים עסק מרצון לעשות כסף, ואז הלקוח מרגיש שהיזם רוצה להרוויח כסף על חשבונו- המוטיבציה להקמת העסק צריכה לנבוע מרצון לענות על צורך מסוים שלא סופק /סופק בצורה חלקית קודם לכן

3. תכנון המימון בצורה נכונה-בניית טבלאות פשוטות על גבי נייר ועפרון-לא לתכנן בראש, לתכנן מאיפה אני משיג את הכסף

4. אמונה, אופטימיות והתלהבות.העסק זה הבנאדם זה לא הרעיון. קח בנאדם טוב לעסק רע והוא ירים אותו

5. לשבת עם יועץ ומומחה ולבדוק את היתכנות העסק בשטח ולא בצורה שלא קשורה לשוק- בניית תוכנית פיננסית לצד בדיקות שוק. בשוק העסקי הכל נמדד ברצפת המציאות- אסור להשען על הנחות תיאורטיות רחבות שאין להן עיגון במציאות.

אילו טעויות נפוצות קיימות אצל עסקים קטנים?

1. הטעות הכי נפוצה היא בתחום המימון- יזמים שחושבים שאסור להשקיע כסף מהבית,  לקחת כמה שיותר הלוואות, או אלה שטועים את הטעות ההפוכה- אני לא צריך הלוואה בכלל והכל אניי מביא מחסכונות/מהבית- מה קורה כשנגמר הכסף?כלל ברזל בניהול- יותר נחמדים אליך כשיש לך כסף ולא כשאתה בצרות- אף אחד לא יתן מימון לאדם שהגיע למצב כלכלי לא טוב כי יש סכנה. במימון צריך לעשות את התמהיל הנכון בין מימון עצמי לבין מימון חיצוני. טעות נוספת של עסקים מתחילים- כאשר מתחילים לעבוד כשאין בכלל הון עצמי. אם אתה בעל עסק עם הון עצמי קטן, אז תתכנן להתחיל בקטן ותגדל בהדרגה.

2. אני רוצה להשאר קטן-לא רוצה להסתבך/להרחב- בשביל לשרוד בעולם העסקי אתה חייב להתאים עצמך וכן גם לגדול כדי לענות על הצורך.כדי להצליח בעסק צריך לדעת להתקדם בהדרגה

3. אגו- חוסר רצון ללמוד

4. חוסר הפרדה בין החיים האישיים לבין החיים העסקיים

כיצד עסק בקשיים יכול להעזר במט"י-

ישנן הרבה קרנות ציבוריות שמט"י מסייע לקבל דרכן למימון וסיוע בתקופות של קשיים בעסק. כמו כן , יש אפשרות לקבל ליווי וחניכה מיועץ של מט"י לצורך בניית תוכנית הבראה לעסק.

 

חדשות ועדכונים

ארועי החודש