נפלאות התוכנית העסקית

מחבר: רינת בין 01-12-2014

נפלאות התוכנית העסקית

יעקב(שם בדוי), בעלים ומנכ"ל של מפעל יצרני בתחום התכשיטנות . יזם צעיר עם חזון גדול , רכש לפני מספר שנים מפעל ייצור קטן . זה אז ייצר המפעל קולקציית תכשיטים מצומצמת . עקב ניהול כושל המפעל קרס והפסיד הרבה מאוד כסף.

יעקב החליט לרכוש את המפעל ולצאת לדרך חדשה . הוא החליט להוביל ולהצמיח את המפעל , לאחר מספר שנים הפך יעקב והמפעל שלו לאחד מיצרני התכשיטים המובילים בשוק המקומי.

המפעל קלט לשורותיו עוד עובדים והכפיל את המחזור הכספי , אך המפעל אינו מרוויח. יש מכירות ולאן הכסף הולך? בבדיקה שערכנו גילינו כי למפעל מספר קטן של לקוחות ולקוח אחד גדול שמחזיק בנתח גדול מהיקף המכירות. מה שאומר שהשליטה נמצאת אצל אותו לקוח כלומר בחשיבה עסקית  אם לקוח זה יקרוס המפעל ייסגר . יצרנו פתרון מאוד יצירתי האחד להרחיב את המכירות ללקוחות אחרים בשוק המקומי ובנוסף פיתחנו את השוק בחו"ל . בענף התכשיטים בארץ יש מסגרת קטנה והשוק הופך להיות רוי מהר מידי ,לכן פיוח שוק חדש למוצרים קיימים מרחיב את האופק של העסק ונותן נפח עסקי גדול יותר. לשם כך ערכנו ובנינו תוכנית עסקית אשר מתווה את שלבי השיווק והניהול של המפעל לשלוש שנים הבאות.

תוכנית עסקית ממוקדת מטרה עם יעדים ומשימות עסקיות לכל  מחלקה , יצירת תהליכי עבודה יעילים יותר. ייעול הייצור העברת המפעל לרצפת יצור עם תהליכי יצור , שרשרת אספקה אריזה ושילוח . נבנה פס ייצור עוקב , עץ מצר ,תהליך של אספקה והחזרת מוצרים . העסק הפך להיות ברור יותר יעיל יותר . נמנעו ואותרו מוקדי בזבוז רבים וניצול מיטבי של המשאבים העומדים לרות העסק. התוצאה של תוכנית עסקית מכוונת היא הוצאות משתנות וקבועות נמוכות יותר והרווח לכל יחידת מוצר עלתה משמעותית.

תוכנית עסקית מומלצת בתחילת עסק בשלב ההקמה או לשם מתן פתרונות ואיתור מוקדי בזבוז בעסק קיים, לשם מימון וגיוס משקיעים.

במקרה זה יעקב הבין כי תוכנית עסקית תקדם אותו ותכנון נכון של מפעל / עסק בכל מחזור חייו הוא הכרחי .

אני מאמינה כי אנחנו כבעלי עסקים לא מתכננים להיכשל אלה נכשלים בתכנון .

הכותבת:  רינת בין

יועצת עסקית בכירה הבעלים של מעבר לאופק יעוץ עסקי שיווק ומיתוג לעסקים

 

 

 

חדשות ועדכונים

ארועי החודש